Hogyan segít az omega-3 a terhesség és a szoptatás alatt?

Omega-3
Az omega-3 zsírsavak úgynevezett jó zsírok, amelyek segítik a sejtek megfelelő működését, energiát biztosítanak, erősítik a szívet, szabályozzák a gyulladásos folyamatokat a szervezetben, és segítik a szemet, az agyat és más élettani rendszereket.
Ezek nélkülözhetetlenek, és a szervezetünknek szüksége van rájuk. A terhesség és a gyermek fejlődésének minden szakaszában fontos tápanyagok, és befolyásolják az anyatej minőségét. És még a mentális jólétet és a menstruáció lefolyását is befolyásolják.

Az omega-3 zsírsavak felfedezése az inuitokhoz, Grönland őslakosaihoz köthető. Amikor a tudósok nyomon követték étkezési szokásaikat, rájöttek, hogy az inuitok2 egészséges szívének titka szorosan összefügg az étrendjükkel, pontosabban a halakkal és a bennük található esszenciális zsírsavakkal. Más népekhez képest az inuitoknál minimális volt a szívbetegség.

Növeli a teherbeesés esélyét

Szervezetünk nem képes saját maga előállítani az omega-3 zsírsavakat, ezért táplálékkal és étrend-kiegészítőkkel kell bevinnünk őket. Egy nemrégiben készült tanulmány3 szerint az omega-3 kiegészítőket szedő nők másfélszer nagyobb eséllyel esnek teherbe, mint azok, akik nem szednek. Az étrend-kiegészítők tehát egy újabb lehetőséget jelentenek a termékenység növelésére.

Az omega-3 3 fő típusa:

  • Az ALA (alfa-linolénsav) a növényi élelmiszerekben, különösen a zöld leveles zöldségekben, diófélékben és magvakban található leggyakoribb formája. 
  • A DHA (dokozahexaénsav) halakban és algákban található, és részt vesz az agy és a szem fejlődésében és működésében. Ugyanakkor elősegíti a petefészkekben a petesejtek tárolását, és befolyásolja a haj, a bőr és a körmök minőségét.
  • Az EPA (eikozapentaénsav) javítja a hangulatot, kiegyensúlyozza a hormonális egyensúlyhiányt, elnyomja a gyulladásos folyamatokat, és számos más testi funkciót befolyásol. Az EPA elégtelen mennyisége korlátozhatja a DHA átvitelét és felvételét a magzati sejtekbe.

Mi az oka a DHA-hiánynak?

Az agy tömegének akár 12%-a DHA. A nem megfelelő mennyiségű DHA-t összefüggésbe hozták a nem megfelelő kognitív fejlődéssel és a neurodegeneratív betegségek fokozott előfordulási gyakoriságával a gyermekeknél. Ezek közé tartozik a Parkinson-kór és a szklerózis multiplex felnőtteknél4.

Az Omega-3 segít a fogantatásban

A hormonok szabályozásával, a méh vérellátásának fokozásával, a szervezetben lévő gyulladások csökkentésével és az embrió méhbe való beágyazódási képességének javításával az omega-3 fontos szerepet játszik a baba sikeres fogantatásában. Emellett egy másik tanulmány kimutatta, hogy az optimális szintek a 35 évnél fiatalabb nők reproduktív élettartamát is meghosszabbítja5. A megfelelő omega-3 szint azonban a férfiak termékenysége szempontjából is fontos. Tanulmányok megállapították, hogy jelentősen javíthatja a spermiumok mennyiségét és mozgékonyságát6.

Tipp: Egészségének javítása és a teherbeesés esélyének növelése érdekében növelje az Ön és partnere omega-3 zsírsav adagját napi 1000 mg-ra7.

Csökkenti az egészségügyi kockázatokat

Az omega-3 zsírsavak a terhesség pillanatától kezdve támogatják a magzat agyának és idegrendszerének fejlődését. Hatalmas befolyásuk van, különösen a harmadik trimeszterben, amikor a növekedés jelentősen felgyorsul. Kimutatták, hogy ha az alacsony omega-3-szinttel rendelkező nők táplálék-kiegészítőkkel pótolják szintjüket, akkor kisebb a koraszülés kockázata. És ez egyébként a magzat és a csecsemő egészségügyi problémáinak fő oka. A szükséges omega-3 szint fenntartásának egyéb előnyei közé tartozik a rossz méhlepényfejlődés (preeklampszia) kockázatának csökkentése, ami mind a baba, mind az anya számára súlyos szövődmény8. Végül, de nem utolsósorban, ezeknek a savaknak a szintje összefügg az agyműködéssel és a hangulattal, ami azt jelenti, hogy megfelelő szintjük befolyásolhatja a várandós anya közérzetét.

Minden terhesség rendben lehet

Az optimális omega-3 szint nemcsak a terhesség alatt, hanem a szülés után is fontos. Ekkor befolyásolja az anyatej tápanyagtartalmát, az anya agyműködését, mentális egyensúlyát és a szülés utáni felépülést. A megfelelő szint fenntartása ezért elengedhetetlen mind az anya, mind a baba számára. Minden anyukának tudnia kell, hogy a terhesség alatt sok anyuka omega-3 raktárai kimerülnek, ami mind a szülés után, mind a későbbi terhességek során káros hatással lehet. Ezért tanácsos a szintet pótolni, mind kiegyensúlyozott étrenddel, mind kiváló minőségű táplálékkiegészítőkkel.

Miért érdemes szülés után omega-3-at pótolni?

A baba agya a terhesség utolsó trimeszterében és az első két évben, amikor a baba megszületik, növekszik a leggyorsabban. Ezért rendkívül fontos, hogy a szoptatás alatt a tejben megfelelő mennyiségű omega-3 zsírsav legyen, amit kiegyensúlyozott étrenddel és jó minőségű, ezeket tartalmazó étrend-kiegészítőkkel lehet segíteni. Tudományos vizsgálatok azt mutatják, hogy az esszenciális zsírsavakban gazdag étrend növelheti a gyermekek intelligenciáját9. Az omega-3 szintje az anya szervezetében azonban olyan állapotok kezeléséért is felelős, mint a szülés utáni depresszió10. A 2019-ben végzett kutatás11 kimutatta, hogy az 5%-nál alacsonyabb omaga-3 zsírsavindexű anyák ötször nagyobb valószínűséggel voltak depressziósak, mint a magasabb indexű anyák.

Tipp: Az omega-3 csökkenti a premenstruációs szindróma kellemetlen tüneteit és elnyomják a menstruáció alatti fájdalmat.

 

Forrás:
1. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/17290-omega-3-fatty-acids
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18541598/
3. https://www.focusonreproduction.eu/article/News-in-Reproduction-Omega-3-supplementation
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4772061/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5624332/
6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29451828/
7. https://www.ccrmivf.com/blog/fertility-benefits-omega3-fatty-acids/
8. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD003402.pub3/full
9. https://www.nutraingredients.com/Article/2013/08/16/Omega-3-rich-infant-formula-may-boost-later-intelligence-Study
10. https://cs.wikipedia.org/wiki/Poporodn%C3%AD_deprese
11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31003520/