Miért és hogyan kommunikáljunk a babával, mielőtt a világra jön?

Proč komunikovat s dítětem

A szülők és a gyermek közötti kapcsolat már a baba születése előtt kialakul. A fejlődő magzat nemcsak a környezetének hangjait hallja egy bizonyos stádiumtól kezdve, és később felismeri a mama és a papa hangját, hanem osztozik édesanyja érzéseiben is. Ezt már előttünk is sok kultúra tudta, és a legújabb prenatális pszichológiai1 kutatások is megerősítik. A terhesség időszaka tehát nagyszerű lehetőség arra, hogy elkezdjünk kommunikálni a születendő babával, és elkezdjük a családi kötelékek kiépítését. A terhesség időszaka tehát remek alkalom arra, hogy elkezdjen kommunikálni születendő gyermekével, és elkezdje kiépíteni a családi kötelékeket.

Az anya hangja megnyugtatja a babát a pocakban, és segít a biztonságérzet kialakításában. Beszéljen hozzá, mindig örömmel hallgatja majd Önt. Bármiről beszélhet, bármiről, ami pozitív. Elmondhatja neki, hogy mit csinál, hogyan érzi magát, vagy hogy mennyire várja már. A kedvenc dalait is elénekelheti neki, az sem számít, hogy nem egy énekesnő. A hangja lehetőséget ad arra, hogy Ön és gyermeke egymásra hangolódjanak.

Énekeljen és beszéljen

A csecsemő hallása a 23. élethét előtt fejlődik ki. Ekkor már képes reagálni a kívülről érkező hangokra. Tudományos kutatások szerint öt-hat hónapos korában már tudatában van annak, hogy mi történik a környezetében, és reagál a körülötte lévő hangokra. Például az anyaméhben lévő gyermeket a rockzene idegessé teszi, míg a klasszikus zene nyugtatóan hat rá. Vannak kifejezetten csecsemők számára készült zenei albumok is, de azzal sem járhatsz rosszul, ha te magad énekel a babájának.

Itt az ideje, hogy a család többi tagja is elkezdjen kapcsolatot építeni a babával, így a partner vagy a leendő testvérek is megszólalhatnak. A közös meseolvasás remek módja annak, hogy a baba megismerkedjen a család összes tagjával és hangjával, akikkel a szülés után meg fog ismerkedni.

Tipp: A terhesség tizedik hetére a magzat már reagál az érintésre. Még ha még nem is érzi a mozgását, ha a hasát nyomja, akkor is elkezd mozogni, és elhúzódik az adott helyről.

Hagyja, hogy a jó közérzet-hormon átjárja Önt

Már a terhesség kezdetétől kezdve adjon időt magának arra, hogy jó szülővé váljon. Ez az, ami segíteni fog abban, hogy kapcsolatot és kötődést építsen ki a babájával. Amikor nyugodt, a szervezetében oxitocin2, hormon szabadul fel, amely nemcsak ön, hanem a baba számára is kellemes érzéseket kelt. Szóval szánjon egy pillanatot magára, és gondoljon arra, milyen lesz, amikor először látja az utódot, és amikor a pillanataik közös pillanatokká válnak.

Tipp: Az Ön partnerének is vannak jó közérzetet keltő hormonjai. Ha együtt gondolnak a babára, még közelebb kerülnek a kicsihez.

Érintsétek meg egymást

Adja meg a babának azt az érzést, hogy biztonságban van Önnel. Amikor mozog és rúg, érintse meg ott, ahol érzi a mozdulatait. Lehet, hogy újabb rúgást ad, hogy tudassa veled, tudja, hogy a közelben vagy. Már egy hat hónapos magzat is képes az anyja beszédének ritmusára mozgatni a testét, és megtanulja a hangokat az érzésekhez társítani.

Tipp: Figyelje a baba mozgását, és vegye észre, hogy a nap melyik szakában a legaktívabb a mozgása. Ismerje fel, hogy mikor a legnyugodtabb a baba, és találja meg, hogy kire és mire reagál leginkább.

A gyermek sokkal intenzívebben reagál az érintésre, mintha csak beszélne hozzá. Már a pocak érintése és simogatása is nagyon gyengéd és intim módja a kapcsolatteremtésnek és a szeretet kimutatásának. Amikor masszírozza a pocakját, segít felszabadítani az oxitocin hormont. Ruth Feldman idegtudós és kutatásai3 szerint a terhesség alatti oxitocinszint felelős a szülés utáni anya-baba kapcsolat minőségéért.

Tipp: A hasmasszázs segíthet megnyugodni, még akkor is, ha nehéz időszakon megy keresztül. A felszabaduló oxitocin csökkenti a stresszhormonokat, és segít a belső egyensúly elérésében.

Mi a szerepe a zenehallgatásnak?

Ma már jól ismert, hogy a zene már a születés előtt is fontos szerepet játszik a gyermek agyának fejlődésében. A zenehallgatásnak nyugtató hatása van, de a megfelelőt kell kiválasztani. A klasszikus zene többsége nyugtató hatású, kellemes hangjai a boldogság és a béke érzését keltik. Az altatódalok pedig például megnyugtatják a babát, mivel képesek lelassítani a szívverést, így a baba nyugodtabban és mélyebben tud lélegezni.

Tipp: Amikor a baba megszületik, megnyugtathatja a zenével, amelyet gyakran hallott, amikor még az anyaméhben volt.

Mire jó egy jó szülői napló?

Egy napló, amelybe leírja a születendő babával kapcsolatos gondolatait, észrevételeit, tapasztalatait és kívánságait, nagyszerű kapcsolatépítő. Emellett oldja a stresszt, és segít nyomon követni az egész terhességet. Ne felejtsen el ultrahangképeket, fényképeket és egyéb műtárgyakat hozzáadni. Ha ezt megteszi, közelebb hozza utódait ahhoz, hogy milyen volt, mielőtt megszületett. 

Forrás:

1. https://www.netmums.com/pregnancy/amazing-facts-about-your-unborn-baby/9-he-can-smell-the-same-things-you-can
2. https://www.wikiskripta.eu/w/Oxytocin
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28813252/