Attól a pillanattól kezdve, hogy egy nő megtudja, hogy anya lesz, sok minden megváltozik számára. A teste elkezd hormonokat termelni, amelyek új folyamatokat indítanak el. Jó, ha megismerkedik velük, és felkészül a lehetséges megnyilvánulásaikra, hogy nyugodtan átvészelje a baba érkezésének várakozását, és élvezze az anyaságot.
Különösen az ösztrogén és a progeszteron hormonok fokozott termelődése van nagy hatással a leendő anya gondolkodására, viselkedésére, ízlésére és fizikai megjelenésére. Ezért adunk egy listát azokról a változásokról, amelyek általában a terhesség alatt következnek be, és amelyekre előre fel lehet készülni.
A fészekrakó ösztön megjelenik
A "fészekrakást" természetes ösztönnek tekintik, amikor egy nő a szülésre készül. Ezért a szülés időpontjának közeledtével a nő késztetést érezhet arra, hogy rendet tegyen, takarítson vagy átrendezze az otthonát. Röviden, tisztában van vele, hogy a kicsi gondozása sok időt vesz igénybe, ezért előre fel akar készülni. Az is lehet, hogy a várandós anyukát erős izgalom tölti el az új élet érkezése miatt, ezért azt szeretné, ha minden úgy lenne, ahogyan lennie kell. Ha Ön magára ismer ebben a leírásban, ne feledje, hogy mindenekelőtt az egészségére gondoljon, és kövesse ezeket az elveket:
- kerülje a vegyi anyagokkal való érintkezést
- ne emeljen nehéz dolgokat
- ne csináljon semmi olyat, ami miatt eleshet
- ne merüljön ki, tartalékolja az energiáját a szüléshez és pihenjen
- menjen a levegőre és rendszeresen szellőztessen
Készüljön fel a hangulatváltozásokra
A hangulatváltozások gyakoriak a terhesség alatt, és bizonyos értelemben normálisak. Ezeket számos tényező okozza, többek között a fáradtság, a fizikai kellemetlenségek, a stressz, a közelgő változásoktól való félelem és bizonyos hormonok fokozott termelődése. Tudta például, hogy a terhesség első tizenkét hetében a várandós anya szervezetében az ösztrogénszint több mint százszorosára nő1? És bár a hangulatingadozások szinte 100%-os valószínűséggel előfordulnak, nem kell, hogy kisiklassák Önt. Már az is segít, hogy tisztában van vele. Legyen kíméletes önmagához, és tudja, hogy ez csak átmeneti. A következő tevékenységek is segíthetnek:
- vegye körül magát pozitív emberekkel és információkkal
- kommunikáljon partnerével az Önt zavaró dolgokról
- találjon egy barátot vagy családtagot, akiről tudja, hogy mindig támogatni fogja Önt
- lépjen kapcsolatba más várandós anyákkal és megoszthatja érzéseit
- próbálja meg a lehető legnagyobb mértékben finomhangolni étrendjét, és szükség esetén megfelelő étrend-kiegészítőket is bevonni
- próbálja ki a jógát, a terhességi masszázst vagy a meditációt
Kerülje a hirtelen mozdulatokat
A terhesség alatt a nő szervezetében fokozott mértékben képződik a relaxin nevű hormon, amely segít felkészíteni a szeméremtestet a szülésre. Ez a has, valamint a medence és a hát izmainak, ízületeinek és szalagjainak ellazulását okozza, ami fájdalmat okozhat, és esetleg növeli a sérülésekre való hajlamot. A gyakorlatokat ezért lassan és óvatosan kell végezni.
Tipp: Támassza meg a hátát és a hasát egy kismama övvel. Ez segít enyhíteni a fájdalmat, erősíti a testtartást, és kényelmesebbé teszi a mindennapi tevékenységek során.
A lábfej megnagyobbodhat
Egy új tanulmány szerint a nőknél a terhesség alatt megnagyobbodhat a lábfej, amit a nő terhesség alatt megnövekedett súlya okoz. Ez azért van, mert a hosszan tartó súlyviselés nagyobb nyomást gyakorol a lábra, és ellapítja a boltozatot2. Ez a változás ezután valószínűleg tartós lesz. Sok nő ebben az időszakban a lábak, bokák, lábfejek és lábujjak duzzanatától is szenved, amit a szervezetben lévő vízvisszatartás okoz. A duzzanatot a következőképpen csökkentheti:
- viseljen kényelmes cipőt és zoknit, ami nem szorít
- kerülje a hosszú ideig tartó állást
- próbáljon meg felhúzott lábbal pihenni
- rendszeresen mozogjon
Előzze meg a visszér kialakulását
A visszerek általában a lábakon és a nemi szervek területén jelennek meg, és a terhességi hormonok által kitágult vénákban felgyülemlett vér okozza őket. Bár a szülés után általában maguktól eltűnnek, jó, ha megelőzzük őket:
- viseljen kényelmes, bő ruházatot
- konzultáljon orvosával, hogy megfelelő-e az Ön számára a támasztókötés viselése
- kerülje a hosszas állást és ülést
- tanácsos felhúzott lábakkal ülni, amikor ülünk
Előfordulhat aranyér és székrekedés
Terhesség alatt az aranyér előfordulása gyakori, mivel a szervezetben megnő a vér mennyisége, és a méh is nyomást gyakorol a medencére. A végbélben lévő vénák csomókba tömörülhetnek, ami fájdalmat, égő érzést és viszketést okozhat, különösen székelés közben vagy után. Egy másik kellemetlenség a székrekedés, amely azért fordul elő, mert a terhességi hormonok lelassítják az étel áthaladását az emésztőrendszeren. A terhesség későbbi szakaszában a méh is nyomást gyakorolhat a vastagbélre, ami lelassítja a kiürülést. Ezenkívül a székrekedés is hozzájárulhat az aranyér kialakulásához, mivel a székletürítés okozta megterhelés megnagyobbíthatja a végbélben lévő vénákat. Mindkét kellemetlenség ellen a legjobb megelőzés a rostban gazdag étrend, az ivási rend betartása és a rendszeres testmozgás, amely segít aktivizálni a beleket és erősíti a medencefenék izmait.
A növekvő mellek enyhítése
A terhesség egyik első jele a mell megnagyobbodása az első trimeszterben. Ezt a magasabb ösztrogén- és progesztrogénszint okozza, és nem végleges - a mellek a terhesség során nőnek és megnagyobbodnak. Az alábbiak szerint enyhítheti őket:
- olyan kismama- és szoptatós melltartók beszerzése, amelyek nem rendelkeznek merevítős kosarakkal és horgokkal
- a mell támogatását speciális, széles pántokkal és puha pamutbéléssel ellátott melltartókkal lehet biztosítani
- a megfelelő melltartó biztosítja a szükséges támogatást edzés közben is
Védje haját, körmeit és bőrét
A nők akár 70%-a szenved hiperpigmentációtól a terhesség alatt3, az arcon, az orron és az állon megjelenő barna vagy sárga foltok növekedésével. A pattanások is gyakoriak sok várandós kismamánál, mivel a faggyúmirigyek több olajat termelnek. A korábbi anyajegyek vagy szeplők mérete megváltozhat vagy elsötétedhetnek, de a legtöbb ilyen bőrelváltozásnak el kell tűnnie a baba születése után. A terhességi hormonok aktivitása áll a haj és a köröm szerkezetének megváltozása mögött is, ami hajhullást és törékeny körmöket eredményezhet. Lehetséges azonban támogatni a bőr, a haj és a körmök minőségét:
- azáltal, hogy nem terheli meg a hajat feszes frizurával, például szűk lófarokkal vagy copfokkal
- vitalitást és növekedést elősegítő tápanyagokat, például biotint, szilícium-dioxidot vagy E-vitamint tartalmazó samponok és kondicionálók használatával
- kiegyensúlyozott étrend megfelelő mennyiségű friss gyümölcsökkel és zöldségekkel, amelyek antioxidánsokat és flavonoidokat tartalmaznak, amelyek csökkentik a gyulladást és nyugtatják a bőrt
- minőségi bőrápoló krémek SPF-fel
- megfelelő védőruházattal, ha a napon tartózkodik, és UV-szűrős napszemüveggel
- ne használjon olyan oldószereket (körömlakklemosók), amelyek kiszárítják a körmöt
- védőkesztyű viselésével a háztartási munkák elvégzésekor
- rendszeres folyadékfogyasztással
- a táplálék megfelelő, esszenciális aminosavakat és biotint tartalmazó táplálékkiegészítőkkel való gazdagítása
Tipp: A bőr öregedésének akár 80%-át az UV-sugárzás okozza. Ez csökkenti a hialuronsav mennyiségét a bőrsejtekben, ezért a szépségápolási rutinjába iktasson be hialuronsavat tartalmazó termékeket. Ne aggódjon, még terhesség alatt is biztonságos4. Arra is ügyeljen, hogy egész évben SPF faktorral ellátott bőrápoló krémet használjon.
Forrás:
1. https://www.nigeriamedj.com/article.asp?issn=0300-1652;year=2012;volume=53;issue=4;spage=179;epage=183;aulast=Kumar
2. https://www.livescience.com/27583-foot-size-pregnancy.html
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17567299/
4 https://www.aad.org/public/cosmetic/scars-stretch-marks/stretch-marks-why-appear