A terhesség hatalmas terhet ró egy nő testére. Az anyák testének ilyenkor nemcsak több fehérjére van szüksége, hanem más tápanyagokra is, amelyek magának az anyának a jó működéséhez és a magzat fejlődéséhez szükségesek. Az egyik fontos elem a vas, amelyről az Amerikai Hematológiai Társaság nemrégiben készült tanulmánya szerint minden második várandós kismama vashiányban szenved.
A szív és a tüdő a terhesség alatt az anyának és a magzatnak dolgozik, amelyet a szíve alatt hordoz. A nő szervezete ilyenkor akár 50%-kal több vért is termel, ami megnövekedett vasadagot igényel. Alacsony szintje leggyakrabban vérszegénységet okoz, ami a magzat fejlődését is befolyásolhatja, és koraszülés oka lehet.
Tipp: A vér vasszintjét otthoni teszttel is ellenőrizheti, amely gyógyszertárakban vagy szaküzletekben kapható. Alkalmazása gyors, az eredmények pedig megbízhatóak.
Miért fontos a vas
A vas szerepe a hemoglobin előállítása, amely a gázok, különösen az oxigén elosztását végzi a szervezetben, és amely leegyszerűsítve a vörösvértestek része. A vörösvértestekben lévő fehérjék, amelyek az oxigént a sejtekhez szállítják, nélkülözhetetlenek. Ha a szervezetben nincs meg a szükséges mennyiségű vas, nem termelődik a szükséges mennyiségű hemoglobin, és a sejtekben és szövetekben az oxigénhiány miatt csökken a vörösvértestek száma, ami vérszegénységhez vezet. Ez pedig kockázatokkal jár:
✓ koraszülés
✓ szülés utáni depresszió
✓ alacsony születési súly
✓ a születés utáni vagy előtti halálozás fokozott kockázata
Ha a magzat nem jut elegendő vashoz, akkor nagyon valószínű, hogy a baba is vashiányosan fog megszületni. Az alacsony vasszint pedig hiperaktivitást, pszichomotoros fejlődési zavarokat, kognitív hanyatlást, sőt autizmust is okoz a csecsemőknél.
Miért felelős a vashiány a terhesség alatt
A második és harmadik trimeszterben a nő szervezetének vasszükséglete megduplázódik, és csak a terhesség végén csökken. És mi okozza a vashiányt?
✓ több terhesség rövid időn belül egymás után
✓ ikrek, hármas ikrek kialakulása...
✓ gyakori hányás
✓ a vastartalmú élelmiszerek elégtelen fogyasztása
✓ nehéz menstruáció a terhesség előtt
✓ vérszegénység a terhesség előtt
✓ vegetarianizmus vagy veganizmus
Tipp: Az állati eredetű élelmiszerekből, különösen a húsból és a halból származó vas akár 3-szor gyorsabban szívódik fel, mint a növényekből származó.
A vashiány tünetei
A terhesség alatti vashiány miatt a várandós anya fáradtnak, kimerültnek és gyakran gyengének érezheti magát. Egyes anyukáknak jég vagy föld utáni sóvárgása is van. Egyéb tünetek közé tartoznak:
✓ sápadt bőr
✓ fájdalmas és vöröses nyelv sima felülettel
✓ éhségérzet
✓ hajhullás
✓ törékeny körmök
✓ alacsony vérnyomás
✓ szédülés
✓ légszomj
✓ szapora pulzus
✓ lelassult pajzsmirigyműködés
A vashiány megelőzése
A vas egyetlen forrása a természetes élelmiszer és a táplálékkiegészítők, mivel a szervezet nem képes azt saját maga előállítani. A C-vitamin segíti a felszívódását, ezért minden várandós kismama kiegyensúlyozott étrendjének is részét kell képeznie. A jó minőségű vaspótlás szintén segíthet a vashiányban szenvedő kismamáknak.
Tipp: Terhesség alatt naponta 30 mg vasat fogyasszon. A szoptatás alatt az átlagos napi fogyasztás 20 mg naponta. A vas heme és nem heme formában található meg a táplálékban. A hem állati forrásból származik, és könnyebben felszívódik. A növényi eredetű, nem heme-tartalmú ételeket C-vitaminban gazdag élelmiszerekkel, például citrusfélékkel, paprikával vagy paradicsommal kell kombinálni. Az ételekben lévő vas mennyisége növelhető az öntöttvas edényekben való elkészítéssel is.
Vasban gazdag élelmiszerek
✓ vörös hús (100 g darált marhahús 2,7 mg vasat tartalmaz)
✓ máj és egyéb belsőségek (100 g marhamáj 6,5 mg vasat tartalmaz
os tonhalkonzerv körülbelül 1,4 mg vasat tartalmaz)‘
✓ tenger gyümölcsei (100 g kagyló 3 mg vasat tartalmaz)
✓ pulykahús (100 g sötét pulykahús 1,4 mg vasat tartalmaz)
✓ spenót (100 g nyers spenót 2,7 mg vasat tartalmaz)
✓ hüvelyesek (1 csésze főtt lencse 6,6 mg vasat tartalmaz)
✓ brokkoli (1 csésze főtt brokkoli 1 mg vasat tartalmaz)
✓ tökmag (28 g 2,5 mg vasat tartalmaz)
✓ quinoa (185 g főtt quinoa 2,8 mg vasat tartalmaz)
✓ tofu (126 grammos adag 3,4 mg vasat tartalmaz)
✓ étcsokoládé (28 grammos adag 3,4 mg vasat tartalmaz)
Tipp: A kávé, a tea, a tej és a tejtermékek csökkentik a vas felszívódását, ezért vasban gazdag ételek fogyasztásakor kerülni kell őket. Kávét vagy teát étkezés előtt vagy után egy órával ihat. Használjon gyógynövényeket, amelyek szintén vasforrást jelentenek, az ételek ízesítésére. A kakukkfű, a bazsalikom vagy a petrezselyem megfelelő.